×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برنامه بلندپروازانه قطر برای رهبری کشورهای عربی<br>در اقتصاد دیجیتال

قطری ها برنامه بلندپروازانه ای را برای رهبری کشورهای عربی در اقتصاد دیجیتال آغاز کرده اند که توسعه هوش مصنوعی اساس این برنامه می باشد.
دولت قطر فعالیت های وسیعی را در زمینه اقتصاد دیجیتال شروع کرده است؛ به طوری که دولت قطر «سند ملی قطر در ۲۰۳۰» را با تکیه بر توسعه پایدار این کشور در اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد. دال مرکزی این سند در حوزه اقصاد، تبدیل شدن به یک اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر اقتصاد دیجیتال بود. پس از ۲۰۰۸ قطر سعی کرد تا حوزه های اقتصاد دیجیتال به سیاست های مشخصی برسد. این کشور همچنین در سال ۲۰۱۲ اقدام به انتشار سند ملی استراتژی ملی تحقیقات قطر کرد که بخشی از این سند به توسعه تحقیقات در زمینه علوم کامپیوتر مرتبط بود. بخشی از این سند مستقیما با فناوری های پردازش زبان عربی مرتبط بود که بعدا در مراکز تحقیقاتی این کشور پیگیری شدند.
این کشور در سال ۲۰۱۴ سند ملی استراتژی امنیت سایبری را به منظور پوشش ریسک ها و تهدیدهای سایبری علیه شهروندان این کشور منتشر کرد. در همین سال سند دولت الکترونیک این کشور نیز منتشر شد. در ژانویه ۲۰۱۹، مرکز هوش مصنوعی قطر به عنوان بخشی از مرکز تحقیقات رایانش قطر از زیرمجموعه های بنیاد قطر به عنوان متولی آموزش، تحقیقات و فناوری مدرن در این کشور اقدام به انتشار طرح اولیه استراتژی ملی هوش مصنوعی برای قطر نمود.

مأموریت قطر در توسعه اقتصاد دیجیتال
طبق این اسناد، دولت قطر مأموریت دارد با کاربرد فراگیر هوش مصنوعی در تمام ابعاد زندگی، کسب و کارها، امنیت اقتصاد، آینده استراتژیک قطر، اقتصاد قطر را از یک اقتصاد مبتنی بر سوخت های فسیلی به اقتصادی مبتنی بر دانش دیجیتال تبدیل نماید. همچنین آماده سازی جامعه برای پذیرش فناوری هوش مصنوعی مطابق با نیازها و سنت های بومی و نیز ایفای نقش قطر به عنوان تولید کننده برنامه های کاربردی هوش مصنوعی در رده جهانی و ایجاد یک محیط تجاری بر اساس هوش مصنوعی و نوآوری از جمله فعالیت های دیگر قطر برای توسعه اقتصاد دیجیتال می باشد.

ارزش های اخلاقی حاکم بر اقتصاد دیجیتال قطر
توسعه اقتصاد دیجیتال در قطر مبتنی بر ارزش های اخلاقی است که از جمله این ارزش ها می توان به بومی سازی نظام اخلاقی و حاکمیت هوش مصنوعی، تطابق با هنجارهای بین المللی توسعه نظام اخلاق پاسخگو و متناسب با به کار گیری هوش مصنوعی در مناطق حساس جامعه مانند دادگاه ها، بهداشت، سلامت و غیره، محافظت از شهروندان در برابر حملات سایبری، حفظ حریم خصوصی، اشتراک گذاری داده ها مطابق با فرهنگ و سنت کشور قطر اشاره کرد.

برنامه راهبردی قطری ها برای رهبری کشورهای عربی در اقتصاد دیجیتال
قطری ها برای دستیابی به رتبه ممتاز در اقتصاد دیجیتال در دنیا و رهبری کشورهای عربی در اقتصاد دیجیتال، برنامه ریزی وسیعی انجام داده اند که از جمله برنامه های راهبری آنان در این راستا می توان به ایجاد سیستم قانونی و قضایی جذاب و کارآمد در کسب و کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، ایجاد زیرساخت های محاسباتی و ابری قدرتمند با انعطاف پذیری بالا در رده جهانی به منظور رهبری کشورهای عربی در ساخت برنامه های کاربردی پردازش زبان عربی مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد. همچنین سایر برنامه ها و اهداف این کشور به قرار زیر می باشد:
توسعه هوش مصنوعی در پزشکی دقیق و بیولوژی سیستم ها همزمان با افزایش داده های پزشکی و سلامت در قطر
ارتقای صنایع حمل و نقل و لجستیک هوایی و ریلی با توجه به فرصت های موجود در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲
ارتقای امنیت غذایی و آبی با کمک هوش مصنوعی در پیشبرد کشاورزی دقیق و طبقاتی و غیره
توسعه هر چه بیشتر صنایع بالغ نفت و گاز در قطر علی الخصوص در زمینه پیش بینی تعمیرات تجهیزات و کاهش زمان از کارافتادگی تاسیسات
جذب استعدادهای هوش مصنوعی از سراسر دنیا در بخش های آموزش، تحقیقات و کارآفرینی؛
ایجاد یک اکو سیستم جذاب پرورش استعدادها جهت توسعه و ارتقای استعدادها بومی هوش مصنوعی و جذب استعدادهای بین الملی و معرفی دوحه به عنوان یک مرکز جهانی برای جذب استعدادهای هوش مصنوعی؛
آموزش به رهبران کسب و کارها در حوزه مدیریت، همچنین آموزش اجرایی بر اساس ضروریات هوش مصنوعی؛
الگوی برداری قطر از مقررات حفاظت از داده عمومی اتحادیه اروپا برای محافظت از شهروندان؛به کار گیری هوش مصنوعی توسط دولت در بخش خدمات عمومی علی الخصوص در بخش های دولت الکترونیک/ تسنیم

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.